Нашите учители създават несравним опит за учениците, който надхвърля границите на учебните стаи, с помощта на клубовете по интереси към ПГХТТ – гр. Пловдив. Вдъхновени от тези дейности, решихме да направим нова рубрика. В нея ви споделяме историята на клубовете по интереси и и любопитни факти за тях и ви запознаваме с преподавателите, които поеха инициатива да разширят кръгозора на учениците.
В първата статия от тази рубрика ви запознахме с г-жа Васка Каравасилева – създател на клуб “Иновативни технологии за производство на храни”. Днес ви срещаме с г-жа Светла Николова – създател на клуб “Историческа памет”.
– Здравейте, госпожо Николова! Разкажете ни малко повече за клуба по интереси, който водите?
Настоящият клуб “Историческа памет” е продължение на клуб “Родолюбие” и “Да опознаем Пловдив – древен и вечен”.
Вярваме, че пътят към обогатяване на знанията започва от родния ни град. Ето защо основната цел на клуб “Историческа памет” е да вдъхнови учениците да разширят своите познания за Пловдив, да се гордеят с историята и нашите предци.
Основната дейност на клуба е в три направления:
- посещение на културни забележителности;
- запознаване с историята и делата на велики личности, които са оформили лицето на града през вековете;.
- изследване на културните и историческите богатства на Пловдив.
– Какви умения успяват да развият учениците, които участват в този клуб по интереси?
Уменията, които участниците в клуб “Историческа памет” развиват, са:
- запознаване с личности и събития, свързани с историята на града;
- разпознаване на емблематични сгради, които са част от многовековната архитектура на Пловдив – древен и вечен;
- работа с информационни технологии при създаване на презентации за известни българи и възрожденци, родени и живели в нашия град;
- презентационни умения за представяне пред аудиторията.
– Госпожо Николова, споделете ни интересна случка или събитие, свързано с клуб “Историческа памет”?
На този въпрос не бих могла да отговоря еднозначно. Ще разкажа за няколко събития, които оставиха трайна следа в сърцето, а вярвам и в това на всяко дете.
Тази година, малко преди 01 ноември, бяхме организирали няколко посещения на паметници и различни обекти, свързани с празника на народните будители. Участниците в клуб “Историческа памет” имаха възможност да се запознаят с бележити личности и да научат интересни факти за живота им. След посещенията решихме да направим една викторина с въпроси към учениците и всички бяхме впечатлени от блестящото им представяне.
Друга интересна случка е миналогодишното ни гостуване в кметството на община Пловдив. Имахме възможност лично да се срещнем с изпълняващия тогава кмет на града и да проведем диалог с него. Учениците споделиха впечатленията си от посещенията си на културните и историческите забележителности в града. В разговора с кмета те дадоха и своето мнение за важността на опазването на околната среда и продължаването на традициите, които правят Пловдив уникален.
Няма как да не спомена и още едно вдъхновяващо преживяване, което имахме заедно с участниците в клуб “Историческа памет”. Става въпрос за посещението ни в Епископската базилика на някогашния Филипопол. Позната още като Голяма базилика, тя e раннохристиянски храм, който датира от средата на IV в. сл. Хр.
По време на посещението ни учениците имаха възможност да се запознаят с историята на Епископската базилика чрез забавни интерактивни игри. Влизайки в ролята на изследователи, децата направиха интересни открития за живота и хората от миналото.