Днес ви срещаме с г-жа Донка Николова, преподавател по “Контрол на качеството и безопасност”.
– Здравейте, г-жо Николова! Представете на читателите вашата специалност.
Здравейте! Аз съм преподавател в специалността “Контрол на качеството и безопасност”. Тя е въведена в нашата гимназия още с включването ѝ към списъка с професии на професионално образование през 2009 год. През годините специалност “Контрол на качеството и безопасност” се реализира много успешно, тъй като откликва на една естествена обществена потребност – гарантиране безопасността на храните. Днес това е основен проблем, както за производителите и търговците на храни, така и за компетентните власти, които са гарант за качеството и безвредността на храните, предлагани на пазара. Към настоящия момент тази специалност продължава да бъде все така актуална, поради непрекъснато нарастващата необходимост от наличието на специалисти по контрола.
В специалност “Контрол на качеството и безопасност” нашите ученици изучават:
- различните видове контрол;
- управление на технологичния процес;
- организация, методи, провеждане и осъществяването на системите на контрол на качеството и системите за управление на безопасността на храните;
- добрите хигиенни и производствени практики в производството на хранително-вкусовата промишленост.
Всичко това ги прави търсени специалисти за предприятията в хранително-вкусовата промишленост.
Както вече споменах, през последните години необходимостта от специалисти по контрола непрекъснато расте, и нашите ученици не могат да удовлетворят търсенето на пазара, тъй като се реализират в Университета по хранителни технологии – гр. Пловдив. Голяма част от тези ученици продължават висше образование в специалност “Технологии и качество на храните”, която е много близка до тази, която са изучавали в нашата гимназия.
Преподавателите от Университета по хранителни технологии – Пловдив много ценят подготовката на нашите ученици. Има една система, изготвена с решение на академичния съвет на висшето учебно заведение, според която дванадесетокласниците се явяват на състезание, в чието провеждане и оценяване участва жури от преподаватели от университета. Оценката на учениците, които се представят отлично със своите разработки, има стойност на кандидатстудентски изпит. По този начин голяма част от нашите ученици се реализират успешно в Университета по хранителни технологии – Пловдив и всяка година има една приемственост в образованието по тази специалност.
– Моля да ни споделите малко повече за практическата част на специалност “Контрол на качеството и безопасност”.
Радостно е, че все повече бивши възпитаници на нашата гимназия предоставят своите производствени бази за провеждане на практики по специалността. Ето един съвсем скорошен пример. Направихме практика в едно предприятие, в което наш ученик е съсобственик и съдружник. Той организира посещението на ученици. Поставиха се изследователски задачи, свързани с контролната дейност в зависимост от темата на практическия урок, и такива, свързани с хигиената и безопасността на храните. Всичко това помага изключително много на нашата работа. И нещо много важно – мотивира учениците и ги прави по-уверени в техните знания. Много се радваме, когато имаме отворени партньорски организации от страна на бизнеса. Това подпомага израстването и качествената подготовка на младите средни специалисти, които да работят за тях в последствие.
Друга възможност за организиране на практическо обучение е провеждането му в нашата училищна база. След редица спечели от училището проекти в ПГХТТ – Пловдив беше създаден STEM център. Той е оборудван със специална апаратура и инструменти за прилагането на инструментални методи за бърз контрол на качествените показатели. Всичко това е една встъпителна подготовка преди учениците да се запознаят с условията в реалното производство.
– Споделете ни моля как учениците, завършващи тази специалност, могат да се развиват в бъдеще?
В ПГХТТ – Пловдив имаме много силна, както практическа подготовка, така и разширена езикова подготовка по английски език. Голяма част от нашите ученици избират да продължат висше образование. Разбира се, могат да се реализират и като средни специалисти, които извършват контрол върху производствените процеси в производствените предприятия. Някои от учениците имат знания да работят в лаборатория и да извършват технохимичен контрол, могат да работят като участници в екипите на контрол по качеството, тъй като вече почти навсякъде са въведени системи за управление на качеството по ISO 9001: 2018. Нашите възпитаници имат основни познания, умения и компетентности по отношение на контрол на процесите, свързани с качеството