Фермери, готвачи и сервитьори – възможностите за работа в хранителната индустрия далеч не свършват с тези позиции. Това е сектор с всякакви специалисти, фокусирани върху иновациите: от програмисти и дизайнери през лаборанти до лекари. Какви точно са новостите и професиите в индустрията, виж долу.
Потенциал
“Хранително-вкусовата промишленост е сред секторите, които се развиват устойчиво през последните години в България, но тя има много по-голям потенциал. Предприятията в нея отчитат рекорден оборот за последните 12 години, който бележи ръст от над 36% на годишна база през 2022 г.”
Това каза министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов по време на форума „Да! На българската храна“ в началото на 2023-та година. Според министъра, секторът дава възможност за балансирано развитие на регионите в страната, заради добрите условия, които има на национално ниво.
В индустрията се използват множество технологични нововъведения – едва няколко примера, от които са:
- Автоматизация на сортирането, пакетирането и палетизирането;
- Интернет на нещата, за да се поддържат условията за производство на хранителни продукти;
- Обработка на големи количества данни за оптимизиране на веригата за доставки, намаляване на отпадъците и подобряване на ефективността на производствения процес.
Ето и какви трендове виждаме ние:
Food tech
Очаква се през 2023 г. да се развиват и внедряват в практиката още технологии в хранителната индустрия (food tech). От веганско месо, отглеждано в лаборатории (вече налично и в България), алтернативни хранителни източници, изкуствено отглеждани млечни продукти и иновативни технологии за отглеждане на протеини, до отглеждане на бактерии и нови хранителни добавки. Лаборанти, химици, биолози с нюх към новото са нужни за развитието на индустрията в тази посока.
Трендът е към по-ефективни начини за набавяне на храна и той е икономически обоснован, така че няма да затихне. Науката, иновациите и предприемачеството в хранителната индустрия ще продължат да търсят нови и по-ефективни начини за подобряване на качеството, цената и достъпността на храните. Фондовете за рисково финансиране допълнително стимулират хранителната индустрия да търси иновации и да се трансформира технологично и дигитално. На форума “Да! На българската храна” министър Стоянов коментира и действията на правителството за намаляване на цените на храните, които са в три направления – по-добра информираност, по-стриктен контрол и законодателни промени. Лобисти, политици и програмисти са необходими на индустрията, за да въведе и овладее този тренд.
Храна без земя
Очакваме развитие на технологии за производството на храни при закрити условия, без да е необходимо да се използва земята. Това е стимулирано от климатичните промени и недостигът на чиста земя и вода, както и от заплахата от логистични проблеми.
Растежът на био производствата на земеделска продукция ще задвижват разработката и внедряването на иновации в тази сфера: нови безвредни технологии за борба с вредителите, без химически пестициди, индустриални замърсители и ГМО, био-производство на закрито, внедряване на кръгова икономика и биореактори, производство на нови по-здравословни храни и напитки, направени от нетрадиционни суровини, и други. Фермери, физици, геолози и предприемачи могат да намерят призванието си тук.
Здравословно хранене и други новости
Ще станем свидетели на по-здравословни хранителни навици, повече здравословни предложения в магазини, ресторанти и кафенета, мобилни приложения за здравословно хранене и здравословен живот и дори поумняване на лекарите, които някой ден ще изписват на пациентите по-малко лекарства и повече насоки за здравословна храна и здравословен начин на живот.
Други нововъзникващи технологии в хранително-вкусовата промишленост включват 3D печат, който се използва за създаване на персонализирани хранителни продукти, и блокчейн, който се използва за подобряване на проследимостта и увеличаване на прозрачността във веригата за доставки. Дизайнери на храна, програмисти, техници и нутриционисти биха били главните действащи лица в това направление.
Накратко,
Хранително-вкусовата промишленост непрекъснато се развива и се разработват и приемат нови технологии за подобряване на ефективността, намаляване на отпадъците и повишаване на безопасността и качеството на храната. Тъй като тези технологии продължават да напредват, е вероятно те да играят още по-важна роля в оформянето на бъдещето на хранително-вкусовата промишленост.
Всеки предприемчив млад човек, гледащ в бъдещето, може да се подготви да остави своя отпечатък в тази индустрия с образованието, предлагано от ПГХТТ!