Ех, лято. Но освен, че се намираме на прага на лятото, с настъпването му идва финалната фаза на трескавата подготовка за кандидатстване. Да си избереш какво да учиш, какво ти е най-интересно, в каква сфера да се развиваш не е лесна задача.
Вероятно цялото семейство събира информация за училища и специалности, съветваш се със съучениците си, препрочиташ сайтовете на гимназиите и сравняваш предимствата. Разбираме колко трудна задача е всичко това.
По тази причина ти представяме поредица от кратки статии с най-важната информация за специалностите в ПГХТТ и за възможните професии, заплати, а и как би преминал един работен ден.
Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника в Пловдив предлага широк спектър от специалности. Част от тях са технически насочени, други са свързани с лабораторна работа. Общото е че са в сферата на хранително-вкусовата промишленост. Това е един бързо развиващ се сектор, в който винаги има нужда от нови и добре подгтовени кадри. Екипът на учителите в гимназията се състои от добре подготвени специалисти, които гарантират, че всеки ученик ще получи образование на европейско ниво. Голямо предимство на ПГХТТ са дуалните системи на образование – партньорството на гимназията с компании помага учениците да приложат на практика наученото и да видят в какво ще се състои работата им.
Днес ти представяме специалността Експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост. Тя е една от технически насочените възможности, които ПГХТТ предлага.
Започваме с отговор на най-важния въпрос – какво ще работя, когато завърша тази специалност? Може да станеш хладилен, климатичен или вентилационен техник или монтажист. С тази професия можеш работиш в големи и малки фирми за продажба, монтаж и поддръжка на климатици. В днешно време, все повече домакинства започват да използват климатици за отопление.
Тъй като са използвани от много хора и то целогодишно, климатиците се нуждаят от поддръжка. Големите вериги за хранителни стоки също се нуждаят от специалисти по поддръжката на климатична и хладилна и вентилационна техника, за да върви работата по вода. Още едно работно място биха могли да са сервизите за хладилна техника.
Следващия важен въпрос е каква ще е заплатата? Проучването, което направихме, за да отговорим на този въпрос сочи, че заплатата ще е около 1200 – 1800 лева в България. Тя разбира се варира, в зависимост от вида работа и работното място. В ПГХТТ се изучават засилено чужди езици – това, заедно с техническото образование на европейско ниво, дава възможност и за работа в чужбина. Според проучването ни заплатата в Белгия например е между 2300 и 3000 евро на месец.
ПГХТТ ти дава безупречно техническо образование. Но освен знанията по изучаваните предмети, обучението по тази специалност в ПГХТТ те учи да поемаш инициатива – умение, което е важно за всяка успешна кариера.
Дуалното обучение изисква работа в екип, а това от своя страна те кара да развиваш уменията си за общуване, които ще са ти нужни, когато работиш с клиенти.
Ако решиш, че искаш да продължиш образованието си, може да се възползваш от още една чудесна възможност, която гимназията представя.
Можеш да кандидатстваш с предимство в Университета по хранителни технологии в Пловдив. Чрез дуалното обучение, може да създадеш връзки в сферата още докато учиш и по този начин по-лесно да си намериш работа след завършването.