Днес ви срещаме с г-н Милен Трайков, преподавател по “Топлотехника” в ПГХТТ – гр. Пловдив.
– Г-н Трайков, бихте ли ни казали какво представлява топлотехниката?
Топлотехниката се свързва с разпространението и оползотворяването на енергия. Тя обхваща голям дял от техниката и е неизменно свързана с живота и бита на хората. Вероятно знаете, че в днешно време всяка къща или новопостроена сграда трябва да има топлинен паспорт.
– Споделете какво точно се изучава в теоретичната и практическата част на специалност “Топлотехника”.
“Топлотехника” е една широкообхватна специалност, която се състои от 4 подобласти:
- Топлинна техника;
- Климатична техника;
- Хладилна техника;
- Вентилационна технка.
В тях учениците изучават различни машини и приспособления, начини на ползване на топлината и др.
В теоретичната част на специалността изучаваме основопологащи дисциплини за топлотехниката като: “Техническа термодинамика”, “Техническа динамика”, “Топлинни източници”, “Машинни елементи”, “Хладилни инсталации”, “Отоплителни инсталации” и “Вентилационни инсталации”. Това са отделни предмети, които се изучават в един или два срока в зависимост от курса, в който се намират учениците.
В практическата част от обучението по специалност “Топлотехника” са застъпени предмети като:
- “Техника на предни съединения”;
- “Ремонт и инсталация на отоплителна техника”;
- “Ремонт и инсталация на климатична техника”;
- “Ремонт и инсталация на вентилационна техника”;
- “Ремонт и инсталация на хладилна техника”.
В по-малките класове учениците изучават и металообработване. Провеждат се също така и практика “Технически измервания”, а в по-големите класове – по “Приложение на апаратите и уредите в практиката”. Учат се как се инсталират климатици, как се подвързват отоплителни инсталации, котли, вентилационни такива. Изучават се основни неща и за хладилнита техника.
– Какъв е процесът, през който преминава всеки ученик по време на самата практика, например когато се отвори един климатик?
Първото нещо например, което трябва да направи ученикът, е почистването на самия уред в сервиза или във фирмата, в която работи. При нас учениците се обучават в дуална система, така че след завършване на 10 клас, те започват работа във фирма по 2 или 3 дни от седмицата в зависимост дали са 11 или 12 клас.
Второто нещо, което е необходимо да се направи на уреда, е диагностика каква е повредата, къде е повредата, ако е стар уред например.
На трето място – пристъпва се към евакуиране на хладилния агент. Учениците ни са запознати, че с хладилен агент в уреда не може да се работи. В зависимост от повредата, ако не е сложна или непоправима, тя се отстранява. Вече ако е разрушен съответният възел от дадено съоръжение, в конкретния случай климатик, тогава се прави подмяна.
Накрая инсталацията се зарежда отново с хладилен агент, прави се пробен пуск и се сглобява във вида, в който се предава на клиента.
– Какви възможности за развитие предоставяте на учениците, които се докоснат до тази специалност?
Една от фирмите, в която работят ученици на дуална система, обяви, че ще предложи трудов договор на всички завършващи. Става въпрос за випуска, който ще завърши май месец 2024 година.
Още по време на двегодишното обучение във фирмата, което се води стаж, фирмите наблюдават какви желания, умения и мотивация имат учениците. В резултат на база способностите им ги насочват към определен вид работа и специфични дейности.
След завършването на 12 клас учениците могат да поемат по един от двата пътя:
- да продължат работа;
- да продължат работа във фирмата, в която са били на стаж, и едновременно с това да се обучават задочно в бакалавърска степен в специалност “Топлотехника” в някое от висшите технически училища в България. По време на обучението фирмите им помагат, предоставяйки им отпуски за учене и подготовка за изпити.
Има много възможности за развитие за възпитаниците на специалност “Топлотехника” в нашето училище. Познавам ученици, които са завършили при нас в ПГХТТ – Пловдив, след което са продължили с бакалавърска степен “Топлотехника”, и към днешна дата работят на ключови позиции във фирмите.
Разбира се, има и ученици, които са започнали да развиват самостоятелна дейност. След завършване на образованието и придобиване на Свидетелство за професионална квалификация те стават правоспособни техници с възможности да монтират климатични, вентилационни и отоплителни системи.