Днес ви запознаваме с г-н Петър Гатев, преподавател по “Микробиология на храни и напитки”.
– Здравейте, г-н Гатев! Бихте ли ни разказали малко повече за предмета, който преподавате?
В предмета “Микробиология на храни и напитки” учениците се запознават с микроорганизмите, които са полезни за получаване в дадени производства, като например при производство на хляб, вино, пиво и повечето млечни продукти. От друга страна, те изучаваме и тези микроорганизми, които се явяват като вредни и е добре да бъдат откривани, за да се предотврати поне в някаква степен микробна раждаемост.
Чрез микробиологията се прилагат микробиологични критерии и норми, които са като гарант за качеството на храните и напитките.
– Какво точно се изучава в предмета, по който преподавате?
Обучението по този предмет стартира с изучаване на физиологията и морфологията на микроорганизмите. Започваме от най-простите – бактериите и техните видове. Такива са бифидобактерии, които имат важна роля в производството на млечни продукти, като киселото мляко например. Преминаваме през по-развити микроорганизми, например като трофи и стигнем до всички, които имат пряко въздействие върху качеството на храните.
,
– Бихте ли ни дали конкретни примери от теорията и практиката по специалност “Микробиология на храни и напитки”?
Училището като база, лабораторни пособия и апаратура отговаря на абсолютно всички съвременни критерии за лаборатории, използвани в производството. В резултат на това учениците могат да наблюдават и да се включват във всеки един процес директно от учебната база.
Това, което често успяваме да направим в практическите занятия, е култивиране на микроорганизми от различни продукти. Един конкретен пример ще дам от съвсем скоро. Заедно с учениците изолирахме външна кисела бактерия от роза дамасцена, с чиято помощ успяхме да направим закваска, т.е. кисело мляко.
Друг подобен начин е, изучавайки микроорганизмите в кефира. Кефирът е млечно-кисела напитка, най-богата на микроорганизми в нея. Все още е трудно да се опише дори и от специалисти каква е тази симбиоза от над 60 вида микроорганизми. Успяхме да заквасим хляб с кефир. Това е като заместител на традиционната хлебна мая и вода, при което се получи изцяло нов продукт.
– Какви възможности получават учениците, които се докосват до тази специалност?
За учениците съществуват големи възможности. Това е факт както благодарение на професионалното обучение в ПГХТТ – Пловдив, така и на множеството посещения в различни производства, по време на които възпитаниците на нашата гимназия виждат практическото приложение на всичко научено в часовете по “Микробиология на храните и напитките”.
Получените знания за микроорганизмите дават възможност и за съкращаване и оптимизация на всичките процеси, като например в производство на пиво, преработката на храни, в т.ч. плодове, зеленчуци, консервни храни, и т.н. Също така и детски храни, при които критериите за качество са още по-големи.