Преподавателите създават несравним опит за учениците, който надхвърля границите на учебните стаи, с помощта на клубовете по интереси към ПГХТТ – Пловдив. Затова решихме да стартираме нова специална рубрика. В нея ще ви разказваме за вдъхновяващи истории, разработвани проекти и страстта, която задвижва нашите учители и ученици.
Готови ли сте да се потопите в удивителния свят на образование, хобита и интереси, които обогатяват ПГХТТ – Пловдив?
Днес ви срещаме с г-жа Васка Каравасилева – създател на клуб “Иновативни технологии за производство на храни”.
– Госпожо Каравасилева, бихте ли ни споделили малко повече за клуба по интереси, който водите?
Клуб “Иновативни технологии за производство на храни” е създаден в началото на учебната 2023-2024 година.
Основната цел на всички извършвани дейности в клуб “Иновативни технологии за производство на храни” е задържане интереса на учениците към хранителните технологии. Бъдейки възпитаници на професионалната гимназия по хранителни технологии и техника, участниците изследват екологичната страна на утвърдените технологии в два аспекта:
- производството на храни;
- иновативните решения за устойчиви хранителни технологии.
Идеята за създаването на клуб “Иновативни технологии за производство на храни” се зароди миналата година, докато заедно с мои колеги от ПГХТТ – Пловдив, взехме участие в проект “Учители в действие”. В рамките на този проект бяхме на обмен между училища от Испания и България.
По време на срещите ни с колегите от Испания се запознахме с един изключително важен глобален проблем. На всеки 4 секунди в света умира по 1 човек от глад и в същото време ⅓ от произвежданите храни се губят или разхищават по пътя на тяхното производство от първичното създаване в стопанствата до трапезата на потребителя. И тук на този обмен се зароди идеята да създам в нашето училище клуб “Иновативни технологии за производство на храни”, в който да запозная учениците с различните възможности за оползотворяването на хранителните отпадъци.
По-голямата част от участниците в клуба са от 8 клас и по-малко от 12 клас. Поради тази причина започваме да проследяваме процеса още от началния момент и технологиите за производството. Така учениците успяват да навлязат в дълбочината на този изключително важен проблем. В резултат те променят своето отношение към разхищението към храни и формират нов модел на поведение в собствениците си домакинства.
– Какви умения успяват да развият учениците, които участват в този клуб по интереси?
Чрез провеждането на дейностите в клуб “Иновативни технологии за производство на храни” участниците се поставят в едни по-нестандартни ситуации, в които се създават условия за активна опознавателна дейност чрез преживяване. Попадайки в тези ситуации, учениците:
- по-активно си взаимодействат;
- създават нови контакти;
- работят в екип и извършват обмен;
- презентират придобитите си знания;
- изказват информирано мнение и това им осигурява едно чувство за принадлежност.
Всички тези придобити знания и умения им осигуряват възможност за личностна изява, а в същото време социално и професионално развитие. Това им помага да формират увереност в себе си и да осъзнаят значимостта на своята професия – техник и технолог по качеството на храни и напитки.
– Госпожо Каравасилева, споделете ни интересна случка или събитие, свързано с клуб “Иновативни технологии за производство на храни”?
През тази учебна година се очакват много вълнуващи събития за нашия клуб. Вече посетихме Патевата къща в гр. Карлово, където всеки участник имаше възможност сам да изработи ароматно сапунче. Освен това учениците наблюдаваха и анализираха процесите по дестилация и производство на лавандулово масло.
Организирали сме още няколко посещения, които предстоят, в:
- Дома на традициите в с. Старо Железаре, където участниците заедно с местни възрастни жени ще месят традиционни хлябове и погачи, ще точат баници, които след това ще консумират.
- Музея на бирата в Стара Загора, в който ще се запознаят с историята и етапите на производство на бирата. В него са изложени над 130 уникални експоната – бутилки, етикети, чаши, кенчета и др. Учениците ще имат удоволствието да дегустират безалкохолна бира.
- УХТ – Пловдив и Института по консервиране и качество на храните – Пловдив. По време на посещенията в тези институции участниците от клуба ще се запознаят с дълбочинното използване и производство на храни и с различните начини за оползотворяване на отделните продукти, които се получават по време на самия производствен процес, без да бъдат предвидени.