Вдъхновени от учителите на ПГХТТ – гр. Пловдив, създадохме рубрика, в която ви срещаме с основателите на клубовете по интереси в нашето училище. Днес ще ви запознаем с г-жа Донка Радева.
– Госпожо Радева, от колко време съществува клубът и каква е ориентировъчната бройка на учениците, които са се докоснали до него през годините?
Клуб “История и ученически медии” е основан през 2007 год. Първоначално в обсега му влизат 2 секции “Вестник”, “Ученическо радио”, а от скоро имаме и секция “История”.
Ученическото радио започва да действа от 08 март 2008 год. Затова сме приели тази дата като рожден ден. Към настоящия момент имаме вече 16 поколения випуски, които са взели участие в клуба. Интересното е, че сега част от учениците, които са при нас, са по-малки отколкото възрастта на клуба. С удоволствие мога да кажа, че усещам енергията на вече 16 поколения.
Основната дейност на клуба е свързана с ежедневни радио емисии в класните стаи. По време на празници излъчваме тематични радио предавания и имаме честта да взимаме имаме участие в различни национални конкурси. Освен посочените дейности работим индивидуално с деца, които имат интереси към историята и философията.
– Какво умения развиват учениците, които участват в клуба?
Едно от най-важните умения безспорно е работата в екип. Тя ги кара да синхронизират характери в името на целта, като например:
- да направят интересно радио предаване;
- да участват в отборна битка в национален конкурс.
Друго важно умение е представянето на идеи пред публика. Когато ходим по национални конкурси и конференции, участниците в клуба “История и ученически медии” да се изразяват свободно по предварително зададена тема пред компетентно жури, в което участват професори и изявени общественици. Това всъщност е умението да защитаваш мнението си.
Бих добавила и креативност във всички ежедневни дейности, защото да направиш радио репортаж, който твоите съученици да аплодират, е едно много емоционално и удовлетворяващо преживяване.
– Какви промени могат да очакват учениците, които биха проявили интерес към клуба?
Промените са най-вече в новите дигитални възможности, които ни заобикалят. Слушам как учениците имат желание да направим подкаст и едно по нов начин звучащо радио с помощта на новите технологии.
Преди време издавахме вестник на хартия в ПГХТТ. За сега все още не сме минали на формат електронен вестник, но съществува като идея.
По отношение на промените всичко зависи от интересите на новото поколение. В момента клуб “История и ученически медии” наброява 15 участници. Привлекли сме и други ученици, заедно с които ставаме над 25 души. Те показват посоката, аз ги навигирам и вървя след тях.
– Госпожо Радева, споделете ни интересна случка, свързана с участията на клуба, която ви е направила силно впечатление и ще помните винаги!
Ние много обичаме да правим репортажи от училищни събития. Например наскоро се състоя спортният празник на училището. Тогава новите репортери от 8-ми клас с голям интерес тръгнаха да правят репортажи с участниците. Сред тях са както ученици състезатели и шампиони, така и преподаватели, организиращи мероприятието. И в момента се прави сглобка на всички тези репортажи в едно цяло. Нямам търпение да видя крайния резултат и какво се е получило.
С предходни випуски имахме много интересно състезание по създаване на радио репортажи и си направихме училищен конкурс, в който имаше 5-6 екипа. Те се състезаваха по между си.
Бяхме поканили журналистка от пловдивското радио г-жа Сугарева, която заедно с нас оценяваше работата на учениците. На по-късен етап представихме това състезание като проект на национален конкурс и получихме 2-ра награда, с която много се гордеем. Обичаме да надграждаме нещата, които правим и да осъществяваме интересни импровизации.
– И за финал споделете един призив към бъдещите ученици, които биха искали да се докоснат до клуба.
Девизът на нашия клуб е един и същ още от създаването си и нашите ученици са го написали по стените на клуба “През времето пренесли огъня свещен”. Това е девизът на музата на историята на клуб “Клио”. “Огънят свещен” се свързва с патриотизма, желанието за творчество, защото все пак това е муза. Надяваме се да поддържаме този огън, защото той е сърцето на клуба.