Постоянният растеж на българския пазар на дребно за храни и напитки се движи от нарастващото потребителско самочувствие, намаляващата безработица и нарастващите доходи. Общият брой на търговските обекти в България през 2019 г. беше 41 306.
Съвременните продажби на дребно на храни и напитки през 2019 г. са нараснали с близо пет процента спрямо 2018 г. и представляват 55% от общия размер на продажбите на хранителни продукти на дребно.
Американски стоки за износ, със силен потенциал за продажби в българския сектор за търговия на храни и напитки са дестилираните спиртни напитки, сушени плодове, вино, закуски и зърнени храни, говеждо месо, риба и морски дарове, сосове, подправки и варива.
От 2016 г. годишният ръст на БВП на България е над три процента. Износът генерира почти 49 процента от БВП на България и е основен стълб на икономиката. Държавите-членки на ЕС са основните търговски партньори на България, въпреки че има широка вариация в търговските баланси. През 2019 г. България имаше търговски дефицит на стоки в размер на около 1.72 милиарда евро (1.93 млрд. долара). Селското стопанство представлява 4% от БВП на България.
Състояние на пазара
Общият брой на търговските обекти в България през 2019 г. е 41 306, от които 3 301 са модерни търговски обекти за хранителни стоки. Според Euromonitor, продажбите на дребно от модерни обекти за хранителни стоки за 2019 г. са достигнали 6,55 милиарда лева ($ 3,77 милиарда) и представляват 55% от общия пазарен дял на дребно на храни. Останалите 45%, почти 5,34 миллиарда лева (3,08 милиарда долара), се държат от 38 005 традиционни магазина за хранителни стоки в държавата. Съвременният ръст на търговията на дребно през 2019 г. се дължи най-вече на увеличената потребителска увереност, агресивните маркетингови кампании, ниската безработица и нарастващите доходи (напр. минималната работна заплата се е увеличила с 9,8% в началото на 2019 г.)
Продажби и маркетинг
Въпреки че техниките за продажби и маркетинг в България все още се развиват, нашият пазар е чувствителен в ценово отношение и отстъпките са често използвани от търговците и очаквани от потребителите.
Повече български потребители са готови да плащат по-високи цени за продукти, възприемани като „здравословни“ или „хранителни“. Хлебни изделия, сладкарски изделия, супи, масла и мазнини, както и широка гама от хранителни вещества и добавки, са някои примери за продуктови категории, чиито маркетингови стратегии, базирани на здравословния начин на живот се оказаха много успешни.
Стандарти и разпоредби за храните
Българските хранителни стандарти и разпоредби са хармонизирани с тези на ЕС. Фитосанитарен и ветеринарен контрол може да се прилага върху продуктите от растителен и животински произход, които се търгуват. Българските преработватели на храни спазват HACCP.
Американските компании трябва да спазват изискванията за етикетиране на продукти по отношение на здравните или хранителни стандарти, които изискват одобрение от Българската агенция за безопасност на храните и Министерството на земеделието и храните.
Допълнителните етикети (т.е. стикери) също трябва да бъдат преведени на български език и трябва да включват вида на продукта, името на продукта, имената на производителя и вносителя, пълния списък на съставките и срока на годност. България също така въведе специфични изисквания за етикетиране за определени продукти.
Търговски изложения:
Американските компании, които са заинтересовани да навлязат на българския пазар, могат да обмислят присъствие или посещение на някое от одобрените от USDA (United States Department of Agriculture) търговски изложения или най-голямото българско изложение за храни и напитки Inter Food and Drink, което се провежда всеки ноември в София.
Продукти с най-голяма перспектива на пазара
Продукти на пазара с най-добър потенциал за продажби са:
Дестилирани спиртни напитки – стабилен пазар с голям асортимент от марки.
Ядки и сушени плодове – силно търсене на бадеми, шам-фъстък и фъстъци. Търсенето на кашу, пекан и орехи също расте.
Вино: пазарът се радва на постоянен растеж, заедно с повишено разнообразие и качество. Сегментът на скъпи и качествени вносни вина показва най-динамично и силно присъствие на пазара.
Закуски / зърнени храни – американските компании са изправени пред силна конкуренция от производителите от ЕС. По-голямата част от вноса на закуски в САЩ се съставлява от пуканките. Местните потребители възприемат американските продукти като висококачествени и на конкурентни цени. Американските пуканки за микровълнова фурна, зърнените закуски и някои видове сладкарски изделия са продуктите, които се радват на голяма популярност.
Говеждо месо – американското говеждо месо е все по-популярно в ресторантите от висок клас и разширява своето присъствие на пазара поради растежа на сектора на хранителните услуги.
Риба и морски дарове – България е нетен вносител на риба и морски дарове, главно замразена риба (хек, скумрия, сьомга, калмари), а също и омари и други черупчести от по-висок клас.
Варива – Българският пазар на варива е добре развит с благоприятно търсене и висока консумация на глава от населението. Перспективите са много добри поради нарастващата диверсификация на продуктите на пазара и развиване на потребителски вкус към варива с по-висока стойност и нови продукти.
Продукти на пазара, които имат добър потенциал за продажба
Плодови сокове и безалкохолни напитки (включително ароматизирани изворни води; пресни плодове, включително грейпфрути и екзотични плодове; етнически продукти; супи; храни за бърза консумация; етнически / регионални храни; дресинги за салати; доматени сосове; подправки; специална бира; шоколад; замразени десерти (като торти и сладоледи).
Продукти, които не присъстват в значителни количества, но които имат добър потенциал за продажба
Съставки за индустрията за натурални и здравословни храни; млечни продукти (сладолед, суроватка, мляко на прах).
Продуктите не присъстват, защото са изправени пред значителни граници
Хранителни добавки, които не са одобрени от Европейска комисия; червено месо и месни продукти с хормони; повечето птици и яйца; биотехнологични продукти.